Gıda Sektöründe Maliyetler Nasıl Azaltılır 1/Mutfak

Herkese Merhaba, Birçok işletmede gördüğümüz ve maalesef birçok işletme sahip ve yöneticisinin, yaptıkları işler konusunda yetersiz veya çok yanlış yollarda olduğunu görmeyen yoktur sanırım. Hep çalışanlar arasında şöyle konuşmalar olmaz mı? -bu müdür bu işten hiç anlamıyor. – Patronun sektörle alakası yok o yüzden bu işin sonu hüsranla biter. – ah işi çekirdekten yetişme biri yönetseydi bizi anlardı..  vs. vs. diye bu uzar gider. Yönetim bunun ne kadar farkında bilmiyorum ama %90 tüm işletmelerde bunlar konuşulur. Doğruluk payı nedir diye düşünecek olursak bence %50 civarlarındadır. Türk milleti maalesef boş konuşmayı çok sever o yüzden her duyduğuna bir de o ilave eder öylece yayılır sözler hep.. Ama bir yandan da Türk milleti para kazanmaktan çok hoşlanır ki paranın kokusunu aldı mı bilmiş bilmemiş fark etmez atlayıverir sektöre.. O sebepten %50 haklı bulurum konuşulanları ve piyasadaki işletme sayısına bakıldığında bu hiç te iyi bir tablo değildir. Keşke en baştan herkes işini doğru yoldan yapsa. Bir stratejisi olsa mesela, dükkanı açıp müşteri gelecek diye beklemese de, ön çalışmasını yapıp o gün kaç müşteri gelebileceğini somut kanıtlarla öngörebilse.. Tüm bu konularda detaylı olarak  üzerinde çalıştığım ve haziranda yayına sokmayı planladığım (Allah izin verirse) E-dergi serimin ilk sayısında bahsedeceğim. Şimdi biraz Özetle Bu bilinçsizliğin bir kolu olan Maliyetlerle ilgili yazmak istedim.

Mutfak ve Yiyecek İçecek Alanında Nasıl Maliyetler Azaltılır ?

Böyle bir soru duyunca aklıma hemen ” ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim” sözü gelir. Buradan yola çıkarak aslında ilk sırada maliyet azaltma maddesi olarak

  • Doğru ve kaliteli ekipman seçimi yapılması diyebilirim. Çünkü ucuza mal ettiğiniz ekipmanlar uzun vadede bakım ve onarım maliyetleri olarak size daha çok zarar verecektir.
  • Menü yaparken ana ürünlerinizin her mevsim bulunabilir olması çok önemli. Bu sayede ürünün mevsim dışı dönemde aşırı maliyet ile zarara uğramasını önlersiniz
  • Gıda ürünlerinizi marketlerden almayın.(zor durumda kalmadıkça) Sonuç itibarı ile marketlerde üreticiden alıp komisyon usulü para kazanıyorlar. Neden onların kar oranı sizin maliyetinize eklensin ki? aradaki küçük hem tüketiciyi hem de sizi mutlu eder.
  • Ürünleri dolapta depolama yapmadan önce günlük minimum tüketimi bulup bunula ilgili bir şema oluşturun. Şemalar çok önemli, ürün satın alırken neyi ne kadar kullandığınızı bilmek en önemli maliyet azaltma unsurudur. Dolapta çürümeye yüz tutmuş bir ıspanağı, %50 indirimli bile almış olsanız. Sonuç sizi hüsrana uğratır
  • Ana yemekleri yanındaki garnitürlerin miktarının -yenilebilirliğini- iyi hesap edin. Örneğin atıştırmalıkların yanına verilen dip sos gibi ürünler genelde hep tabakta kalır. Ya müşterinizin silip süpüreceği bir lezzet verin -ki bu da etiket fiyatınızı yükseltmenize yardım eder- ya da porsiyonlamayı çok doğru yapın. Bir kişide göze batmaz ancak “damlaya damlaya göl olur” Atasözü buna en güzel örnek. 
  • Satın Alınan ve Kullanılan Kısımları arasında az fark olan ürünleri tercih edin. Örneğin satın alınan 1 kg brokoli, tabaktaki tüketilebilir son halini aldığında ortalama %50 kayba uğrar.
  • Her akşam iş sonu süzülen bir kızartma yağı, size kullanım sıklığına göre kesinlikle maliyet tasarrufu sağlayacaktır.
  • Yerinde ölçüm yapabilmek için mal kabul alanlarında mutlaka bir tartı olmalı ve gelen her ürünü tartıp almalısınız. Bu konu karşılıklı güven dışında bir iş prensibi olarak görülmelidir. Aldığınız Ürünün doğru geldiğini bilmek sizi tüketim esnasında güvende hissettirir ve başarı getirir.

Sonuç itibarı ile hiç kimse parasını çöpe atmak istemez O yüzden belki kendisindeki eksiklikleri bu yazı sayesinde bulup onları düzeltme yoluna gidenler olur. Unutmayalım ki düzen bireyden başlar. herkes 1 taş koysa sektörler inanılmaz düzelir.

Bu konuyu burada özetlemiş olayım. Mutfak ve Yiyecek İçecek işletmelerinde Maliyetler Nasıl Azaltılır Konusu ile ilgili Daha Fazla Detay ve Belki de işlerin daha güzel gitmesini sağlayacak yeni ve çok basit çözümler için; E-Dergi Serimin Haziran ayındaki İlk Sayısını Kaçırmayın.

Dergiden hemen haberdar olmak isterseniz Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurun. Dergimiz yayınlandığında E-posta ile sizi bilgilendirelim.

İsteğe bağlı
İsteğe bağlı
Dergimiz Yayınlandığında Size E-posta ile hatırlatma mesajı Gönderilecektir. *Dergimizde Mutfak ve Aşçılık ile ilgilenen herkese yer vardır. Sizi dinlemekten memnun olurum.