Dolmalık Biber Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Genelde Eskimeyecek meslekler arasında hep konuştuğumuz 2 meslek vardı: biri berberlik diğeri aşçılık. Ama Korona günlerinde bir de baktık ki herkes berber herkes aşçı 🙂 Bu durumda düşündüm ki her zamankinden daha fazla ve daha iyi mesleki bilgiye sahip olmak için çalışmalarımı hızlandırmalı ve çeşitlendirmeliyim. Ancak Bugünkü konum basit ama yol gösterici olabilecek bir konu olduğunu düşündüğüm Sebze seçimleri ile ilgili.Örnek Sebzemiz; Dolmalık biber.

Biber Dolması Çoğumuzun severek yediği bir yemektir. Dolmanın her hali güzeldir gerçi, tazesiyle kuru sebzesiyle, patlıcanı, biberi, domatesi, soğanı tüm dolma çeşitlerini sorgusuz yerim 🙂 üzerine sarımsaklı bir yoğurt dökme şartıyla tabi.

İç harcından, pişirme tekniğine kadar birçok yapım şekli vardır. Ancak şimdi bunlarla ilgili değil; biberi satın alma aşamasında seçerken nelere dikkat edebiliriz bununla ilgili yazacağım.

  • İlk olarak Manavı tanıyalım. Bildiğimiz bir manavdan sebze satın almaya özen gösteriyorum. Tanımak derken elbette manav amca ile tanışılabilir bu güzel bir sosyal iletişimdir. Ancak asıl söylemek istediğim ürünlerin nerede yetiştiği, hangi memleketten geldiği. Maalesef hiç aklımıza gelmeyen bazı ürünler ithal olabiliyor. Yakın zaman önce ülkemizde en çok üretimi olan patatesin bile ithalinin geldiğini düşünürsek, benim için dikkat edilmesi gereken önemli bir konu hangi yörenin mahsulü olduğu. Sonuç: ilk tercih Yerli Malı 
  • ikinci bir konu tazelik. Her Manavda ip gibi dizilen biberlerin yeni gelenleri genelde altta olur. Haklı olarak FIFO yöntemi ile (İlk giren ilk çıkar) satış yapmak en mantıklısıdır. o yüzden bazen eski ürün kalmasın diye onları en üste, elinizi atınca hemen kolayca alacağınız alana dizebilirler 🙂 Taze olduğunu anlamak için Biberin rengine bakabilirsiniz. Yemyeşil olmalı biberler, zaman geçtikçe sararmaya başlarlar. Yeşil ve sarı arasındaki renk geçişine göre tazeliğini anlayabilirsiniz. Bir de sertlik kontrolü yapabiliriz. yumuşak bir yapıya sahipse tazelik geçmeye başlamıştır.
  • Diğer bir konu da özellikle ev hanımlarının dikkatinden asla kaçmayan bir konu. Dişi – Erkek ayrımı.. Aslında bilimsel olarak dişi veya erkek oldukları biberlerin dibindeki ayak kısımları ile alakalı değil ancak halk dilinde o şekilde yer edinmiştir. altında 4 ayak varsa dişi, 3 ayak varsa erkek derler. Genellikle tencereye dizerken devrilmesin diye 4 ayaklı olan ve kendi başına dik durabilen dişi biberler tercih edilir. Bu konuyu herkesin kendi kararına bırakıyorum ancak evde yaparken benimde tercihim aynı 🙂

Güzel bir biber dolması tarifi veren olursa yaparız 🙂 sizlerinde bu konuda eklemek istediği bir şeyler varsa, sayfamın altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Okuduğunuz için Teşekkürler