Çocuklara Meyve Yemeyi Sevdirme Yöntemleri

Çocuklar bizim her şeyimizdir. Her canlı koşulsuz bir şekilde çocuğu için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. (bu cümleyi yazarken maalesef herkesin böyle olmadığı gerçeği geldi aklıma ama onları zaten hiç bir kategoriye uygun görmediğim için yok sayıyorum.)

İzlediğimiz bir belgeselde anne penguen yiyecek bulmak için yavruları babaya emanet edip gidiyor ve 48 saat sonra ancak gelebiliyor ve baba bir an olsun çocukları yalnız bırakmıyordu. Elbette ki bizler de evlat sahibi olduktan sonra, hayatımızın akışı tamamen değişir ve ilk sıraya evlat geliverir. Yaptığımız her şey onun daha refah ve geleceğinin daha güzel olması içindir. Bu aşamada beslenme de çok önemlidir tabiki. Bir çok çocuk (özellikle yiyeceklerle yeni tanıştığı dönemlerde), ne yazık ki çok faydalı olan bazı sebze meyveleri yemek istemezler ve yemek seçerler. Bir çoğu neden istemediğini bile bilmez aslında.

Bizim kız Tavuk , Balık ve Domates yemez mesela..ilk 3 yaşına kadar 3 kez balık yedi ve anında midesine dokunduğu için balığı şimdilik vermiyoruz. ileride doktor tavsiyesine göre tekrar deneyeceğiz. Ancak Tavuk ve domates yememesinin sebebi yok ?? Tamamen sebebsiz yere.. Evet pilavın ve bazı yemeklerin arasında o fark etmeden verdiğimizde yiyor aslında 🙂 ama bizim istediğimiz bu değil.. Çocuklar da ne yediğini ve neden yediğini, yemiş olduğu sebze ve meyvenin nelere yaradığını bilmesi bu sayede hem sağlıklı hemde bilinçli bir birey olmasını istiyoruz.

Güzel haber artık tavuk yiyor 🙂 büyüdü çünkü benim kızım artık diyorum.. o da evet büyüdüm diyor 🙂 büyümüş olmak onların en güzel hayallerinden birisi 🙂

(ama bu aralar büyümeyi reddediyor çünkü eski iş yerimin oradaki çocuklar için yapılmış minyatür itfaiye,manav,doktor gibi oyun alanlarına bir kez daha gitmek istiyormuş) Tamam kızım dedim, Şimdi Hastalık var dışarıya çıkamıyoruz. Geçşin söz götürücem seni oraya, ondan sonra büyürsün 🙂

Gelelim Elma Meselesine.. Çok severiz elmayı ama yeşil mi sarımı kırmızı mı bu biraz çelişkili.. Yeşil elma alsam ben sarı istiyordum der sarı alsam yeşil istiyormuş. Çareyi elmayı soymakta buldum… Küçük bir detay:  eğer sizin çocukta çok akıllıysa o görmeden soyun kabuklarını:)

YÖNTEM:Elmadan Ev İnşaatı Yapımı

Malzemeler : 1 adet elma (her çocuk için 1 tane olursa iyi olur çünkü sonunda hepsini yiyecekler)

8-10 parça spagetti makarna

inşaatı yapmak için temiz bir tepsi

Elmayı güzelce soyun, ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın ve küçük küpler halinde istediğiniz gibi kesin.

Bundan sonraki işleri sizin yönlendirmenizle çocuklar yapsın.

Önce makarnaları ikiye bölsünler, sonra elmalara makarnaları batırsınlar, sizde evi yapmalarına yardımcı olun.

Sonuç: Her Çocuk yapılan bir evi yıkmaya bayılır. 🙂 hadi Kocaman bir dev olsunlar ve o evi yesinlerrrrrr 🙂

Afiyet olsun umarım işe yarar ve hem sağlıklı beslenme hemde eğlenceli vakit geçirmiş olursunuz.