İşyerinden Maaşı Almakta Sorun Yaşarsak Ne Yapmalıyız?

Bugün biraz deneyimlerden bahsedelim. Türkiye’de Ne yazıkki işçi-işveren arasında bitmek bilmeyen bir kaos bulunmakta. Güzel Ülkemiz İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Seçimlerinin yaklaşık 35 gün sonra iptal edilip, Seçim tekrarına gidilecek kadar Güzel Bir Demokrasiye ve Bir okadar da İş Hukuk’una ve İş Kanun’una Uygun Hareket Etmektedir. Sonuç İtibari ile Herkes İş kanununda yazdığı gibi, işbaşı yapar yapmaz aldığı ücret üzerinden aynı gün sigortası başlar. Çalışma saatleri günde 8 saat yani haftada 48 saati geçmez. Geçsede saat başına mesai ücreti alırız. Tüm Resmi Tatillerde izinli oluruz, izinli olmadığımızda çift yevmiye (yani 100 tl günlük alırken o gün200 tl ) alırız. Her sene 14 gün senelik izni kullanır ve senelik iznin içerisine haftalık izin ayrı olarak eklenir, hatta resmi tatile denk gelirse, asla senelik iznin 14 günü ile bir sayılmaz, izin uzar. Asgari Ücret dışında tüm maaşların Asgari Geçim İndirimi (AGİ)’ni  maaştan ayrı hesaplatabiliriz. Hatta AGİ dahil Asgari Ücretin 2020 TL olduğu bu günlerde, Bu Rakamın Sadece Bekarlar için olduğunu, evli ve çocukları olan birisi için asgari ücretin biraz daha yüksek olduğunu hepimiz biliriz.

Şimdi gelelim asıl meseleye. Yukarıdaki yazdıklarımı İşçi olarak Çalışanlarımızın büyük bir çoğunluğumuz biliyor. Hatta Bana göre İşverenlerin Hepsi Biliyor. Ancak ne yazık ki ben bugün bir iş görüşmesine gittiğimde yukarıdaki her şeyi tek tek söyleyerek, bu da olacak mı, şu da olursa çalışırım gibi (zaten olması yasal olarak mecburi) şeyleri açıklamam gerekiyor. Lütfen Haklarımızı Bilelim. Şuan belki Herkesin Koşullarını değiştiremeyiz ama gelecek kuşakların Çalışma koşullarını biz belirleyeceğiz. Bu konulara detaylı olarak başka bir yazıda Değineceğim.

Şimdi İşverenden Alınamayan maaş konusunu hızlıca geçelim. çalıştığım süreçte maaşlar ayın 5inden 8ine sonra 10una ve 15 ine sarktı zaman içinde. Sonra 15i oldu yok, 16-17-18 yok hafta sonu girdi yok. 23 ünde maaşımız yattı. Ertesi ay 28-29 u gibi yatınca, ben bir sonrak ayın 16sında işe gelmeme kararı aldım, maaşım yatmadan gelmeyecektim ve maaşık yatmadı. Nitekim İşle ilişkimi kestim. Tabi bu süreçlerde Patronla hem Telefon konuşması hemde Mesaj olarak sürekli iletişimdeyiz. Pazartesi der ogün olunca çarşambaya sarkar, sonra cuma, sonra yine pazartesi der. Sonra Bankaya talimat verdik sırayla yatacak. Bu hafta herkesin bitmiş olacak. Bunun gibi komedi filmi çekilebilecek bir sürü cümle 🙂 . Bende bu ilişkiyi Bir üst seviyeye çıkarmak için (birazda araştırma yaparak) Adliyedeki Arabulucuk Bölümüne Gittim ve bir dilekçe Doldurdum.

Arabuluculuk, Çeşitli konularda anlaşamayan kişileri anlaşmak için süre verip bize yardımcı olan bir kurum. Şimdi ben başvurumu yaptım.  gün içinde bana randevu verecekler, aynı zamanda işvereni de çağıracaklar. 2 saatlik bir görüşme hakkı tanıyacaklar bize, anlaşma sağlanırsa herşey çok güzel. Ancak anlaşma sağlanmaz ise, bu süreci avukatlar resmi delil olarak kayıt edecekler ve bende işverene dava açmak için kanıta sahip olacağım. Şimdi Mart Ayında Alın terimiz ile Çalıştığımız işin maaşını 7 mayısta hala alamadıysak, bu başvuruyu yapmakla çok doğru ettiğimi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Sizde hiç beklemeyin. Hemen adliyeye gidip ARABULUCULUK hizmeti almak istediğinizi söyleyin. (İşlemler Devam ediyor, yazıya Ekleme yapacağım…)