Hadi Hamur İşi Yapalım..

Eskilerden bi tarif çekti canım 🙂 bakalım nekadar doğru not almışız derken 2010’da paylaştığım Çörek Tarifini Aynen Uyguladım ve İşte Sonuç.. 🙂  Çörekler Benden Çaylar Sizden. Ben Güzel Güzel Karnımı Doyurdum, Şimdi sıra sizde.. Afiyet Olsun.

Hamuru Yuvarlak yaptıktan sonra..

çörek4
Hamuru Yuvarladık iki parça halinde

çörek3
1 Saat Sonra Bu Halde

çörek2
Şekil verip Tepsiye Dizdek

çörek1
Ve Fırından Çıktı:)

çörek5
Afiyet Olsun

     

Not: Bu Defa Yapılışı Farklı Denedim ve Sorunsuz Oldu. Unu,Tereyağını,mayayı,sütü,tuzu Hepsini aynı anda kaba koyup hepsini bir elimle yogurdum ve ele yapışmayan bir hamur olunca iki parçaya bölüm tam 1 saat oda sıcaklığında mayalandırdım. Sonra şekil verdim zaten o sırada biraz daha beklemiş oluyor. Hiç beklemeden fırına verdim. Yuvarlak şekilleri tercih edin poğaça gibi. Daha güzel Oluyor. Ayrıca içine zeytin , peynir vs. gibi malzemeler eklerseniz çok daha güzel olabilir. Bir dahaki sefere Deneyeceğim.
Not: Hamurumun yarısını derin dondurucuya kaldırdım (mayalandıktan sonra) birkaç gün sonra çıkarıp, aynı lezzeti alıyormuyuz deneyip göreceğiz. 🙂
Sağlıcakla Kalın. Az Yiyin, Çeşidi Bol Yiyin.. 🙂
 
Güncelleme : Dondurucudan çıkardığım mayalı hamuruzeytinli açma yaptım gayet güzel oldu…Yani bu şekilde mayaladığınız hamurunuzu derin dondurucuda saklayıp daha sonra da kullanabilirsiniz.