Fırsatçı bir Toplum

Nedir Fırsatçılık, öncelikle bunu anlatmaya çalışayım.Kişilerin çıkar sağlayabileceğini bildiği bir işi yapmak uğruna prensiplerinden, karakterinden taviz vermek diyebiliriz. Az biraz Oportünizm.
Ülkemizi kötülemek istemem fakat nasıl herkezin iyi yanları ve kötü yanları oluyorsa, bu toplum için de geçerli.Bugün yaşadığım bir olay ile birlikte, bu konuda birkaç şey yazmaya karar verdim. Bankamatikten para çekmek için motorumla yanaştım, ben normal bir şekilde motordan inip bankamatikteki tek kişinin arkasına geçecek iken, bunu önceden farkeden(benim de onu farkettiğim) biri, adımlarını hızlandırıp bir şekilde önüme geçti. Sanki bankamatik bir lokma yemek ve son lokma kalmış gibi saldırdı anlayacagınız.Sıra ona gelince bir sağ cep, bir sol ceptir ki uzun bir arayışa geçti. Benim motordan inip önüne geçecegimi anlayıp, daha hızlı gelmeyi ve öncelik kazanmanın(fırsatçılık yapmaya çalışıyor) planını yapan vatandaşımız, yanında kart getirmeyi unutmuş olsa gerek,boş boş geri döndü.Ayrıca Beyefendi, bana acelesi oldugunu söylese, benim ona yer vermeme olasılıgım elbette %0 olurdu. Ama ne yazık ki bu aşamaya gelemeyen bir sürü kişi var.
Bu konudan yola cıkarak bir çok örnek verebilirim.
Demek istediğim “ne gerek var bunlara”… Yavaş yavaş adım atalım, ama ne yaptıgımızı bilelim.Kafamıza yerleşen fırsatçılık düşüncesini iyi yönde ilerletelim. Fırsatçılık yapıp başkalarının yani dolaylı olarak halkımızın (yani bizim) hakkını, kimsenin yemesine izin vermeyelim.