Evde Kütüphane Olmalı mı ?

Kitap okumayı seven herkes, evinde kitaplığında kitaplar olmasını ister diye biliyorum. Bende severim kitap okumayı ama çok fazla fırsat oluşturamadığım için okuduğum kitaplar sayılıdır.Bazen tam fırsatını yakalayıp başlamışken, daha yarıya gelmeden bırakırım nedense. Ben başladımmı sonuna kadar okumak istiyorum sanırım, ara verince zevk almıyorum. Ya da henüz o kadar iyi bir kitap okumadım.
Bugün okul hayatım boyunca zorlandığım tek ders olan (Tarih) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi vardı. İlköğretimden bu yana, bana bu dersi zor kılan şey kronolojidir. Tarihlerle pek aram olmadığı için, benim bu dersi otomatik olarak aklım almıyor, yani karışıyor. Aklım karışınca da ders hevesi kalmıyor. Oysa çok hayranlık duymuşumdur Tarih konusunda Bilgisini döktürenlere karşı. Herneyse bu konuyu geçelim, gelelim okul dersine. Ders Hocamız ilk baştan beni sevindirdi ve kronoloji olmayacağini söyledi. Ders kitabı yerine de İzmirin Kurtuluşuş ve Yüzbaşı Şerafettin – Üçüncü Kılıç Kitabını işleyeceğimizi söyledi. Benim için bir fırsat tabi bu, çünkü b sayede çok daha iyi konulara hakim olabilirim.
Her şey güzel tabi de bir de kitabın fiyatı var tabi. tanesi 14 liradan satılan kitap, diğer ders kitaplarıyla beraber oldukça yoğun bir fatura çıkartıyor. Çoğunlumuz maddi bakımdan bu durumun üstesinden gelsek te gelemeyenler mutlaka olur. Onlar da düşünülmeli diye düşünüyorum. Bunu da çeşitli şekillerle yapabiliriz. Bir tanesi aklıma geldi ve bugün yeni tanıştığım bir arkadaşla bu konu hakkında hemfikir olduğumu da öğrenmiş oldum.
Ne demiştik kitaplık konusunda? Evet her okurun evinde olmasa da büyük çoğunlukta var kitaplık. Hele öğretmenlerimizin. Bizim hocamız derste söyledi, ben seçiciyim kitap okumada, o nedenle 200 civarı kitap var kitaplığımda, bazılarının 4000-5000 var. Ben bunun doğru olmadığını düşünmeye başladım(biri fikrimi değiştirebilecek bilgiye sahipse yazsın lütfen). Çünkü okuduğunuz bir kitap, dolabınızın raflarında durarak hiçbir işe yaramaz. Alın kitaplarınızı, okumayı sevenlerle paylaşın. Çoksa kitaplarınız en yakın kütüphaneye bağışlayın. Yapın ki herkes o bilgiye ulaşsın.