Vista logoları başa bela

Microsoft, Vista logoları yüzünden büyük tazminatlar ödemek zorunda kalabilir. Neden mi? Cevabı burada…


Amerika’daki bazı kullanıcılarının, PC’lerinin Vista ile uyumlu olduğunu gösteren “Vista Capable” etiketi ile ilgili bir şikayeti var: Microsoft’un bu logo ile yanlış bilgilendirme yaptığını iddia ediyorlar. Bir yerel mahkeme yazılım şirketine karşı şikâyetleri toplamaya başladı bile.
Microsoft, Vista’nın son kullanıcıya dağıtılmasından birkaç gün önce “Vista Capable” ile bilgisayarların Vista’ya olan elverişliliğini derecelendirmişti. Tüketici, bu logo sayesinde PC’nin gelecek olan işletim sistemine hazır olduğunu anlıyordu.
Fakat bu logoyu taşımaya hak kazanan bazı sistemlerin Vista’nın en basit sürümü olan Home Basic için bile yeterli olması Microsoft’un başını ağrıtacak gibi gözüküyor. Bazı kullanıcılar bu durumda kendilerini aldatılmış olarak hissediyorlar, zira Vista’nın Aero arayüzü gibi vaat edilen özelliklerinden mahrum kalmış oluyorlar.
Bu şikâyetlere karşı Microsoft, Vista sürümleri arasındaki farkı açık ve seçik bir şekilde açıkladığını ve diğer sürümler için “Vista Premium Ready” logosunu bu yüzden kullandığını söylüyor.
Eğer yapılan şikâyetler ciddiye alınırsa, Microsoft birçok tüketiciye tazminat ödemek zorunda kalabilir