wordpress sürüm yükseltme

Başlamadan önce
1. Veritabanınızı yedekleyin.
2. Tüm WordPress dosyalarınızı ve, eğer varsa, .htaccess dosyanızı yedeğini alın.
3. Aldığınız yedeklerin tekrar kullanılabilir olduklarından emin olun.
4. Tüm eklentilerinizi yönetim panelinizden etkisizleştirin.
Önemli: Eğer bu aşamaları tamamlamadıysanız sürüm yükseltmeye başlamayın!

Sürüm Yükseltme Adımları
1. WordPress’i Türkçe kullanacaksanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin, İngilizce kullanacaksanız İngilizce sürümü indirin ve paketi açın.
2. Aşağıda belirtilenler hariç, tüm eski WordPress dosyalarınızı silin;
1. Blog kök dizininde bulunan, /wp-config.php dosyası.
2. /wp-content dizini. Burada özel bir durum var; eğer varsa bu klasör içinde bulunan cache dizinini (/wp-content/cache) silmeniz gerekiyor.
3. /wp-images dizini.
4. Eğer farklı bir dil dosyası kullanıyorsanız /wp-content/languages dizini.
5. Kendi oluşturduğunuz dizin ve dosyalar.
3. İndirdiğiniz ve açtığınız yeni WordPress dosyalarınızı sunucunuza gönderin. Dosyalarınızı göndermeden önce ftp istemcinizin “sunucuda aynı adlı dosya varsa” ayarlarını “her durumda dosyayının üzerine yaz” şeklinde düzenlemeyi unutmayın (örneğin FlashFXP için; “Options > File exists rules…” şeçeneği ile ulaşacağınız ekrandan Uploading bölümünü; “Smaller > Auto Overwrite, Same > Auto Overwrite, Larger > Auto Overwrite” şeklinde değiştirin)..
4. Eğer farklı bir versiyonunu kullanıyorsanız, “Başlamadan önce” kısmında yedeğini aldığınız dosyalarınız içinden, /wp-includes dizinindeki locale.php dosyasını sunucunuzda yine aynı dizine ve eğer içine kural eklediyseniz .htaccess dosyanızı sunucunuzun kök dizinine geri yükleyin.
5. /wp-admin/upgrade.php’yi çalıştırın. Blogunuzda çok fazla içerik varsa bu işlem biraz vakit alabilir, sabırlı olun.
6. İstediğiniz kalıcı bağlantı (permalink) tipini ayarlayın ve gerekiyorsa .htaccess dosyasınızın içeriğini güncelleyin.
7. Kullandığınız pluginlerin ve temanın yükselttiğiniz WordPress sürümü ile uyumlu yeni sürümlerinin olup olmadığını araştırın ve varsa yenilerini yükleyin.
8. Pluginleri yeniden aktifleştirin.
9. Değişiklikleri kontrol edin.